Menu
Alışveriş Sepeti

Ovulasyon Testi Nedir?

-OVULASYON TESTİ NEDİR ?


Ovülasyon testi vücuttaki LH hormonunun varlığını tespit eder. LH hormonu yumurtaların gelişmesini sağlayan hormondur ve bu dönemde salgılanır. Vücutta LH hormonu salgılanmaya başladıktan 36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama dönemi  24-36-48 saat arası sürmektedir. Ovulasyon testi yumurtalama dönemindeki 24-36-48 saati gösterir. Ovulasyon dönemi diğer adı ile yumurtalama dönemidir.


OVULASYON TESTİNE NE ZAMAN BAŞLANMALIDIR ?

İdrardaki LH artışını yakalayabilmek için Adet (regl) bitiminden sonraki Günden itibaren  her gün Ovulasyon testi yapılmalıdır. Alışıla gelmişin dışında adeti gayet düzenli olan kadınlarda da yumurtlama adet bitiminden hemen sonra görebiliyoruz ve bu gebelik olmasına engel değil.


Tecrübelerimizden kaynaklı olarak her kadının adet bitiminden sonra hemen teste başlamalarını öneriyoruz.


OVULASYON TESTİ NASIL YAPILIR VE KAÇ DAKİKA BEKLETİLMELİDİR?

 

Yumurtlama testi olarak da bilinen ovulasyon testinin uygulanışı hemen hemen gebelik testi ile aynıdır. Paket içinden çıkan damlalık yardımıyla 2-3 damla idrar teste damlatılır. En geç 5 -10 dakika sonra sonuç belli olur. Daha fazla bekledikten sonra çıkan sonuç bir anlam ifade etmez. Çünkü idrar uçucudur ve renk değişimi olur ve bu sizi yanıltır.


OVULASYON TESTİ POZİTİF ÇIKTIĞINDA NE ZAMAN İLİŞKİ OLMALIDIR ?

Eğer test pozitif (olumlu) çıktığından  yani T çizgisi C çizgisi kadar koyu veya daha koyu olduğunda yumurtanız gebelik boyutuna gelmiş demektir.


Bu durumda testi uyguladıktan sonra yumurtlama günü dahil 3 gün ilişkiye girmeniz uygun olacaktır.


Eğer eşinizde sperm sorunu var ise gün aşırı (1 gün ilişki – 1 gün mola) olarak değerlendirmeniz gerekir.


ÇATLAMA NE ZAMAN GERÇEKLEŞİR?

Testi pozitif gördükten sonra birkaç gün daha test yapmaya devam ediyoruz. Test tekrardan negatif duruma geldiğinde ( yani T çizgisi silik veya hiç yoksa ) çatlamanın olduğunu tespit etmiş oluyoruz.


-Ovulasyon (yumurtlama ) günü değerlendirildikten kaç gün sonra gebelik testi yapılmalıdır?


Ovulasyon ( yumurtalama ) günü değerlendirildikten sonra 17-21 gün arası gebelik testi yapılmalıdır. Daha erken yapılan testlerde olumsuz sonuç görüp kendinizi üzülmenize sebep olabilir.


Kanda pıhtılaşma sorunu var ise gebeliği daha erken öğrenmek gerekir. Yumurtlamadan 12 gün sonra kan tahlili ile BETA HCG sonucuna baktırmak gereklidir. BETA HCG sonucu 2 ve üzeri çıkar ise bir hafta sonra tekrar bakılmalıdır. Çünkü bu değer negatiftir ama yükselmeye meyilli bir değerdir.


Ovulasyon testi kullanımı hakkında videolara ve bir çok bilgilendirici videolara  YOUTUBE  sayfamızdan oluşabilirsiniz.


https://www.youtube.com/c/BirgebeningunluguEbruCeylan


OVULASYON TESTİ  SİPARİŞİ İÇİN WHATSAPP VE BİP ŞİPARİŞ HATTIMIZINDAN ŞİPARİŞLERİNİZİ OLUŞTURABİLİRSİNİZ.


YURT İÇİ VE YURT DIŞI SATIŞIMIZ MEVCUTTUR.


 


+90553 904 58 42


Halil CEYLAN

Company Manager